
Jak dbać o świeży tatuaż – pielęgnowanie tatuażu zaraz po zrobieniu
Gdy w końcu zrealizujesz swój wymarzony projekt i na Twoim ciele pojawi się nowa dziara, warto zadbać o to, aby jej kontur i barwa utrzymywały się jak najdłuższej. Żeby stało się to możliwe, niezbędna jest właściwa pielęgnacja tatuażu. Kluczowe wydają się zwłaszcza czynności wykonane tuż po wizycie w salonie.
Świeży tatuaż – rola tatuatora
Jeszcze zanim wstaniesz z fotela i udasz się ze swoim nowym dziełem do domu, tatuator może zadbać o to, aby dziara została odpowiednio zabezpieczona. Mając to na uwadze, warto decydować się na usługi świadczone przez uznanych specjalistów, którzy mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami w sieci.
Ochrona tatuażu może polegać na nałożeniu na niego folii, bandażu lub odpowiedniego opatrunku – wszystko po to, aby skóra goiła się szybciej, a ewentualne strupy powstające przez krzepnącą krew były jak najmniejsze. Rodzaj opatrunku, jak również czas jego używania, jest zależny od wielkości i specyfiki dziary. Doświadczony tatuator powinien dokładnie wytłumaczyć to, w jaki sposób należy obchodzić się z opatrunkiem. Podpowie też, jak dbać o tatuaż, by pierwsze dni po wizycie w salonie przebiegły bez większych problemów.
Pielęgnacja tatuażu – o czym warto pamiętać?
Jak można się domyślić, czynności wykonane przez samego tatuatora nie wystarczą, by zyskać pewność co do bezpieczeństwa zarówno skóry, jak i samej dziary. W sieci często można znaleźć pytania, ile goi się tatuaż. Trzeba jasno podkreślić, że proces ten jest zależny od indywidualnych cech organizmu. Znaczenie ma również miejsce, w którym działa została wykonana. Jak pokazuje praktyka, wszystko trwać może od 4 do nawet 8 tygodni.
Oczywiście istotną kwestią jest też nasze zachowanie, a także to, jak zadbamy o świeży tatuaż. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, które pozwolą uniknąć najczęstszych problemów z dopiero co wykonanymi dziarami.
- Uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na odpowiednie mycie tatuażu. Nie rób tego zbyt często, ponieważ może doprowadzić to do nieestetycznego rozmycia się tuszu. Jeśli już przemywasz miejsce z tatuażem, korzystaj z letniej wody oraz delikatnego środka myjącego, pozbawionego składników chemicznych. Dobrze sprawdzi się na przykład szare mydło.
- Pod żadnym pozorem nie trzyj skóry ręcznikiem! Miejsce wykonania tatuażu należy osuszać delikatnie, przykładając do niego ręcznik papierowy.
- Dbanie o tatuaż związane jest również z unikaniem czynników, które mogą mieć wpływ na jego kondycję. Mowa tu między innymi o promieniach słonecznych, a także o intensywnych zabrudzeniach. Przez około miesiąc po wizycie w salonie zrezygnuj z kąpieli w wannie, basenie i z wizyt w saunie. Warto odstawić też alkohol, który rozrzedza krew – przynajmniej przez kilka dni po dziaraniu.
- Dobrym wyborem mogą okazać się także różnego rodzaju maści i kremy, które nawilżają skórę oraz przyspieszają gojenie ran. Czym smarować tatuaż? Najlepsze wydają się środki dedykowane. Jeśli nie wiesz, na który z nich warto się zdecydować, zapytaj tatuatora.
Ochrona tatuażu i skóry
O świeżo wykonaną dziarę trzeba dbać – nie tylko ze względu na jej wygląd, ale też stan skóry. Nakłucia wynikające z procesu tatuowania ranią naskórek, dlatego należy uważać, aby nie pojawił się na nim stan zapalny. Z tego względu trzeba unikać zabrudzeń skóry. Nie wolno zbyt często dotykać rany, zwłaszcza brudnymi rękoma.
Jeśli zaś chodzi o sam tatuaż, na rynku znajdziesz specjalne środki, które utrwalają kolor i zabezpieczają go przed blaknięciem. Dobrym pomysłem okaże się również wizyta w salonie w celu kontroli tatuażu. Mniej więcej po miesiącu od jego wykonania.
Pielęgnacja dziary wcale nie jest trudna. Należy jednak uważać na wszelkie czynniki potencjalnie szkodliwe, a także trzymać się zaleceń tatuatora, który powinien dokładnie wytłumaczyć, co robić, aby świeży tatuaż nie uległ uszkodzeniu. Cały czas trzeba przy tym pamiętać o skórze, która również musi być właściwie chroniona.