Aleja KEN 93 lok. U2, 02-777 Warszawa | Pn. – Sb.: 10:00 – 18:00 | 666-246-606

Poznaj znaczenie japońskich tatuaży – Symbole i motywy japońskie

Poznaj znaczenie japońskich tatuaży – Symbole i motywy japońskie

Sztuka tatuażu jest w Japonii znana od wieków. Liczne źródła wskazują, że irezumi, czyli metoda ozdabiania ciała przez wprowadzenie pigmentu w skórę, była praktykowana już w czasach prehistorycznych. Dziś tatuaż japoński w wielu aspektach różni się od tego, z czym mamy do czynienia w innych częściach ciała. Zachęca to wiele osób do wykonywania właśnie takich dziar – zwłaszcza że ich symbolika jest niezwykle bogata.

Czym wyróżnia się tatuaż japoński?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów, warto pokrótce omówić charakterystykę tego stylu. Wskazać należy przede wszystkim na niezwykle bogatą kolorystykę. Tatuaże japońskie powstają na bazie pięciu podstawowych barw – czerwieni, czerni, indygo, żółci oraz zieleni. Pozostałe kolory powstają poprzez połączenie tych barwników. Pozwala to na tworzenie niezwykle ciekawych prac, które natychmiast przykuwają wzrok postronnych obserwatorów. Co jeszcze należy do wyróżników japońskich tatuaży?

  •       Bogate wzornictwo – w tej kwestii ograniczenia są wyłącznie umowne, choć trzeba podkreślić kilka szczególnie często pojawiających się motywów. Będzie to przede wszystkim kwiat lotosu, smok i lew.
  •       Symbolika – tatuaż japoński zawsze ma jakieś znaczenie.
  •       Miejsce tatuowania – ozdabiane jest praktycznie całe ciało, poza twarzą, szyją, dłońmi oraz pasa skóry od końca szyi do pępka.

Nie da się ukryć, że prawidłowe wykonanie tatuażu japońskiego wymaga wprawy i odpowiednich umiejętności. Warto więc decydować się na usługi realizowane przez uznane salony, które mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami klientów.

Japońskie symbole – co może przedstawiać tatuaż?

Skoro wiemy już, czym wyróżnia się omawiana technika, przejdźmy do prezentacji najciekawszych przykładów tatuaży, a także do rozszyfrowywania ich znaczenia. Jak się bowiem okazuje, symbolika tego typu ozdób może być naprawdę bogata.

  •       Tatuaż lwa – tak zwany Foo-Dog jest popularny w całej Azji. Choć z oczywistych względów dominują tu kolor żółty i czarny, lew często jest dodatkowo ozdabiany, na przykład pędami bambusa lub różami. Lew ma zapewnić zdrowie i bogactwo, jest uznawany również za opiekuna – w ten sposób przedstawiany był w religii shintoistycznej. Lew dla wielu osób to też symbol męstwa.
  •       Kwiat lotosu – znaczenie tego tatuażu interesuje większość osób zafascynowanych kulturą japońską. Kwiat lotosu symbolizuje życie, dlatego jest on wykorzystywany niezwykle często. Zarówno jako oddzielna ozdoba, jak i element większej całości.
  •       Kwiat wiśni – kolejny niezwykle popularny motyw, który pojawia się również na tatuażach. Oznacza on śmiertelność, wskazuje więc na konieczność czerpania z życia, ponieważ nic na świecie nie jest wieczne. Co ciekawe, kwiat wiśni być niezwykle ważne dla samurajów. Był dla nich bowiem symbolem gotowości do poświęcenia życia w walce.
  •       Japoński smok – tatuaż przedstawiający to mityczne stworzenie jest wybierany głównie ze względu na to, jak się prezentuje. Jeśli zaś chodzi o symbolikę, należy podkreślić, że smok oznacza mądrość oraz siłę. Wbrew pozorom, smoki japońskie nie są utożsamiane z ogniem – częściej z wiatrem bądź wodą.
  •       Tatuaż węża – jego symbolika nie jest jednoznaczna. Japoński wąż oznaczać może zarówno mądrość, jak i opiekuna, który chroni ludzi przed chorobami i następstwami złych decyzji. Wiele zależy od użytych kolorów – ciemne, wyraziste barwy mogą oznaczać agresywność, natomiast spokojniejsza kolorystyka jest typowa dla obrońców życia.
  •       Karp – wbrew pozorom, tatuaż ten cieszy się sporą popularnością. Nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale też legendę, która opowiada o zamianie karpia w smoka. Była to nagroda od bogów za upór i płynięcie pod prąd. Obecnie karp symbolizuje przede wszystkim odwagę i wytrwałość.

Tatuaż japoński to bardzo szeroka kategoria, w której znaleźć może się wiele zwierząt i wzorów o różnym znaczeniu. Jego wykonanie to więc doskonała okazja do tego, aby w ciekawy sposób ozdobić swoje ciało,  a także dać wyraz swoim cechom charakteru.

Call Now Button666 246 606